פרוייקט בר ובת מצווה

בני ובנות מצווה - חוויה חד-פעמית מרגשת של חיבור למסורת, של העצמת הזהות היהודית בתהליך ההתבגרות, סיור בעיר ירושלים וחגיגה משפחתית.

רקע
מרכזי “תקוותנו” מקיימים פעילות ברחבי הארץ באזורים שבהם קיימת אוכלוסייה מסורתית, אך כזאת שאינה יכולה להרשות לעצמה להפוך את בר המצווה או בת המצווה לאירוע חינוכי משמעותי בחיי הילד/ה.
במקרים רבים, המשמעות המעשית של “בר/בת-מצווה” היא מסיבה גדולה, שאין בה תוכן ערכי וחינוכי משמעותי. בנוסף, רבות מן המשפחות אינן יכולות להרשות לעצמן את העלות של טקס משמעותי לחגוג את הגעת הבת או הבן לגיל מצוות.
“קרן ילדנו”, בשיתוף עם העירייה המקומית ותורמים שונים, מובילה את הילדים בתהליך החווייתי של הכנה לקראת בת המצווה או בר המצווה, ואחראית על לימוד התכנים היהודיים, ההלכתיים והאוניברסליים של אירוע זה בחיי הילדים.

רציונל
“קרן ילדנו” מאמינה בהנחלת תהליך חינוכי מקדים לפני מועד בר/בת המצווה ובהענקת חוויה יהודית משמעותית וייחודית לילדים מן הפריפריה במקום החשוב ביותר לעם היהודי מבחינת מורשת, אמונה והיסטוריה: בעיר ירושלים.

מבנה התכנית
א. מפגשי הכנה בארבעת החודשים לפני האירוע, שבהם לומדים: מושגי יסוד ביהדות ותפילה; הגדרת המושג “בר/בת מצווה”; היכרות עם סידור התפילה; שיחה על המשמעות של “הגעה לגיל מצוות”.
מפגשים אלו מונחים ע”י אנשי חינוך ורבנים בהתאם לתכנית הפרויקט.
ב. יום הביקור בירושלים הוא שיאו של התהליך: יחד עם הוריהם, הילדים המשתתפים בתכנית מגיעים לירושלים עם בוקר, מתחילים את היום בתפילת שחרית ובעלייה לתורה ובהנחת תפילין. תכנית מקבילה מתקיימת לבנות.
באותו מעמד הילדים מקבלים בטקס חגיגי ערכות של סידור תפילה, טלית ותפילין (לבנים) וזוג פמוטים וכיסוי מהודר לחלות (לבנות). לאחר התפילה וטקס ברכה משותף לכל הילדים והוריהם המשתתפים יוצאים לסיור בעיר העתיקה, שאותו הם מסיימים בטקס מרגש בכותל מערבי.
כל אחד מן המשתתפים רושם פתק בקשה, מטמין אותו בין אבני הכותל, ומסמל בכך את הקשר החיוני של עם ישראל לעמו ולמורשתו.
את היום המרגש אנו מסיימים בארוחה חגיגית של מסיבת בר/בת מצווה במסעדה.
בהזדמנות זאת מוענק לבני ובנות המצווה שי ייחודי ותעודה המעידה על השתתפותם ב ”יום בר/בת מצווה” בירושלים.

משתתפים ופעילות
ילדים והורים מיישובי הפריפריה. חשוב לציין, שרבים מן הילדים (וחלק מן ההורים) לא היו מעולם בירושלים, וביקור זה הוא הזדמנות ייחודית בשבילם.
הילדים משתתפים במפגשי הכנה בנושאים הקשורים בבר/בת המצווה, וכן בפרקטיקה יהודית (סידור, תפילה, ספר תורה, תפילין, פמוטים, וכן הלאה) במשך 4 חודשים לפני יום הסיור החגיגי. לאחר מכן כולם משתתפים ביום סיור בירושלים, שבמסגרתו הם מתוודעים להיסטוריה העתיקה של העיר, לנקודות מפתח בתולדות היהדות, ולסיפורים הנוגעים לבר/בת המצווה או לאירוע ולמשמעותו.

מה בעתיד?
אנו מעוניינים מאד להרחיב את הפרויקט לכל מרכזי תקוותנו ברחבי הארץ כדי ליצור גרעין מתבגר עם מחויבות רבה יותר והבנה מעמיקה יותר של המורשת היהודית, של משמעות “בר-המצווה” ו ”בת המצווה”. אנו מקווים ליצור המשך למעורבות ולסקרנות של הילדים במורשתם בעתיד.