חוזרים לשורשים ולספר הספרים-חידון התנ”ך

תכנית עשירה ללימוד ובקיאות בתנ”ך באופן חווייתי , מעניין ותחרותי. תכנית זו מעמידה לה כמושא מרכזי את המסורת היהודית וחשיבות העברתה מדור לדור.

תכנית זו מחברת בין תלמידים מבתי הספר בכל רחבי הארץ- דתיים וחילונים כאחד המשתתפים בחידון רב שלבי ששיאו הוא בשלב הגמר בו מוכתר אחד מהם כ”חתן/ כלת התנ”ך”

רקע
כבר בשנת 6791 יזמה ‘קרן ילדנו’ את פרויקט חידון התנ”ך המאמינה בשילוב של מורשת ואתגר אינטלקטואלי לילדי ישראל. מדובר באירוע שיא המסכם תקופה עמוסה של לימוד תנ”ך על-ידי ילדי נח”ת )נוער חובב תנ”ך( במשך השנה.

רציונל
התנ”ך הוא הערש התרבותי של עם ישראל, והוא היסוד לחיי העם בארצו, ולערכים המנחים אותו. הכרות בלתי-אמצעית עם התנ”ך, לימוד מתוך רצון לדעת, והאתגר של הרחבת הידע— מדרבנים את המשתתפים ללמידה והישגים. מלבד זאת, תהליך ההכנה לחידון בונה הרגלי למידה, מטפח רוח צוות, ומגבש את קבוצות המתחרים במרכזים השונים.

משתתפים ופעילות
הלימוד וההכנה לחידון נעשים באופן חווייתי ומעשיר, תוך שילוב של משחקים, חידות, המחזה, קטעי וידאו, ועוד אמצעים להעשרה ולגיוון. חוויית הלימוד ותהליך ההכנה הם חלק חשוב לא פחות מן החידון עצמו, והם מערבים מאות ילדים בגיל 10-11 מבתי הספר הממלכתיים והממ”ד בפרויקט.
לאחר חידונים בית-ספריים, עולים נציגים מכל בית-ספר לחידון הגמר, שנערך ברוב עם ופאר בנוכחות תלמידים, הורים וחברים. את חידוני הגמר מנחים אנשי תקשורת מובילים, וחבר השופטים מורכב מאנשי חינוך, אקדמיה ורבנים.

מה בעתיד?
‘קרן ילדנו’ מאמינה שלתכנית זאת יש פוטנציאל עצום להרחבת ההכרות עם התנ”ך בצד ערך חברתי ולאומי משמעותיים. אנו מתכננים הרחבה של החידון למרכזים נוספים בארץ, ומקווים לצרף אלינו בתי-ספר רבים נוספים, יחד עם שותפות אמיצה עם מערכות חינוך מקומיות בתהליך ההכנה לחידון והנחיית המתמודדים.